Po předchozích ostrovech jsme nyní na ostrově Antiqua. Najdeme super pláž na západním pobřeží a ubytujeme se v chatkách přímo u moře.
Vedlejší hospodu a bar vlastní OJ ( ODžej), který tady vyrůstal a dlouho žil v Kanadě. Teď tu vede poklidný život a s námi strávil hodně času povídáním. Také nás zavedl k sobě domů a na zahradu. Okoštovali jsme místní plody a na oplátku jej zveme na leteckou vyhlídkovou tůru po okolních ostrovech.
V plánu máme tříhodinovou cestu Svatý Kristof a Nevis , Svatý Eustach, Svatý Bartoloměj
, Svatý Martin
, Anguillu
, a přes Barbudu zpět. Docela se na takovou cestu těším.
Bereme jej sebou na jejich mezinárodní letiště TAPA Bird international a kouká, že přestože plánek máme podaný a na handling jsme náš odlet dopředu hlásili, trvá nám více než hodinu, než se dostaneme k virnikum. První pohled na prázdné kolo jednoho ze strojů a přesně víme, na kterém ostrově čeká batoh s náhradními díly, kde je i lepicí sada a náhradní duše. No nic, tak tento výlet nevyjde.
Kluci jedou do města shánět pneuservis a já místo plánované cesty na sedm ostrovů alespoň s Odžejem obletím dokola jeho domácí ostrov Antiqua. Letiště je opravdu vytížené, my jsme celé dvě hodiny na frekvenci approach a řídicí mě co pět minut oslovuje. Takže z pohodového vyhlídkového letu je trénink letecké angličtiny. Nakonec ještě téměř 20 minut kroužíme kousek od letiště, než přistane asi pětice přilétajících dopraváků. Ale opravdu jsme prozkoumali každou zátoku tohoto hezkého ostrova.
Další den se už musíme vydat na Marie-Galante, kde necháme vírníky hangárovat do prosince. Ale čeká nás ještě vstup na francouzské území takže vyrazíme opět hned po snídani a ranní koupeli v nádherném a teplem moři. Obletíme znovu společně Antiqua a prozkoumáme ze vzduchu vedlejší sopečný Montserrat. Každý ostrov je úplně jiný. Zde vévodí vrchol sopky a úbočí ztuhlé lávy padající až do moře.
Po příletu na Guadeloupe nejprve prozkoumáme nádherné pláže západního pobřeží. Tady se nachází vyhlášené pláže De la Perle a Grande Anse. Následují mnohá, za větrem schovaná kotviště s průzračnou vodou a rozfoukané jižní a východní pobřeží. Po rychlém odbavení na letišti Razet TFFR už letíme k ostrovu Marie-Galante. Tentokrát obhlédneme východní pobřeží. Skalnaté břehy padají prudce do moře a na skály doráží příboj hnaný silným východním větrem. Na letišti se hlásíme plynule francouzsky. Na okruhu neřízených letišť Guadeloupe musí posádky vysílat vzduch-vzduch pouze ve francouzštině. Mam přeloženy a zapsány fráze a jen doufám, ze nedojde k nějaké plynulejší komunikaci. Chtěl bych vidět francouzské piloty u nás komunikující na příletu česky.
Ale vše dobře dopadlo a nás čeká poslední noc a ráno přejezd trajektem na Guadeloupe. Na letišti si potom půjčíme auto a na vzpomínané pláže se jedeme okoupat. Tím se i loučíme s Karibikem a odlétáme večer domů, do Podolí,….
Jak se vám naše cestování líbilo.
Nám se poznávání nových koutu země z paluby vírníku letících nízko a relativně pomalu líbí moc
Ze to není vždy jednoduché ?
A jak tyto karibské ostrovy hodnotím s ohledem na jiné zkušenosti z jiných konců světa já? Myslím tím soukromé cestování v ultralehkém stroji přes desítku ostrovů, které jsou sedmi suverénními státy.
O tom vám napíšu příště.



























