Calidus – vírník pro pořádné chlapy – MTOW 500 kg

Letecká amatérská asociace vydala dne 22. ledna 2015 doplněk zvyšující maximální vzletovou hmotnost pro Calidus na 500 kg! Technickou komisí bylo ověřeno, že vírník Calidus odpovídá požadavkům technického předpisu UL-2 část IV.

Po nově schváleném Cavalonu je to již druhý vírník firmy Autogyro schválený v České republice dle nového předpisu, který umožňuje u vírníků MTOW až do hmotnosti 560 kg. Na zvýšení limitu nese velkou zásluhu víceprezident LAA, pan Jan Fridrich, který tuto možnost objevil a nezištně napomohl při všech nelehkých jednáních. Nemalou měrou se na změnách podílel i hlavní inspektor techniky ULV Václav Fiala, Lubor Mára z letecké školy Flyway a Pavel Březina z firmy Nirvana Systems s.r.o., která je držitelem typového průkazu.

Hlavním přínosem této zásadní změny je především komfort a bezpečnost provozu. Dalších 110 kg vzletové hmotnosti umožní dvoumístné posádce bez obav využít plné kapacity palivových nádrží.

Všechny modely Autogyro jsou certifikovány ve Velké Británii pod normou BCAR, sekce 10, do 500 kg, čímž sice nevyužijeme plně možnosti tohoto navýšení, ale i tato změna umožní například u modelu MTO využít při plných nádržích (65 litrů paliva) ještě téměř 200 kg pro posádku a zavazadla.

U modelu Calidus je obsah nádrží 75 litrů a u nejvyšší třídy Cavalon dokonce rovných 100 litrů. Tyto stroje tak bez problémů zvládnou let z Aše az do Čierne nad Tisou bez mezipřistání.

Skupinové výlety

Polsko 2023

Po několika letech jsme se rozhodli navštívit naše severní sousedy. Mají spoustu

Přečíst »

Podpořte nás sdílením!

Facebook
Twitter
LinkedIn