Cesta na sever #6 Nordkapp

Nordkapp vlastně není nejsevernějším místem evropské pevniny. Ale po letošní jarní návštěvě Střelkového mysu – nejjižnějšího bodu Afriky, je to dobrý cíl naší letní cesty do Norska. Přijeli jsme na něj třemi vírníky Autogyro Calidus Gyromotion o víkendu o půlnoci z 13 kilometrů vzdáleného kempu (kde jsme měli domluveno přistání a start). Jindy je tu celkem prázdno, ale teď jsme byli součástí velké komunity motorkářů, karavanistů a jiných cestovatelů. My jsme si zhruba 3500 dlouhou cestu hezky užili. Navštívili jsme pár kamarádů a strávili zhruba 35 hodin ve vzduchu. Teď nás čeká cesta Norskem, Švédskem, Dánskem a Německem zpět domů. Ale stále nespěcháme a užíváme si cesty a nových míst, kde jsme ještě nebyli.

Jenom pro ukázku vzdušná vzdálenost z Lofot na Nordkapp je 460 Km a my jsme ji s mezipřistáním na letišti ve Snorkjosen absolvovali na pohodu za necelé 4 hodiny. Po cestě stejná trasa měří 740 Km a podle Google map trvá skoro 11 hodin bez zastávky.

Na Nordkapu jsem byl náhodou a poprvé před 7 lety, kdy jsem cestoval na polární kruh a sólo výlet vírníkem Calidus tehdy protáhl až takto daleko na sever. Od té doby se mi poštěstilo podívat na mnoho dalších míst a zažít tyto fantastické vzdušné pohledy. Jsem rád, že tato druhá cesta byla s malou skupinkou kamarádů a nevylučuji ani další cestu v budoucnu.

Trochu o taktice naší současné cestovatelské výpravy. Cestujeme třemi vírníky, které mohou oficiálně na cestu a jedním normálním Calidusem. Ten je však vybaven na obou stranách foto okénky, a Vojto veze fotografa a kameramana Jardu. Proto takto hezké fotky a můžeme se těšit i na reportáž z tohoto putování. Letíme nikoliv podle plánu, ale kam se zrovna rozhodneme, že se nám chce. Nebo také co nám po cestě někdo poradí. Ve třech sólo vírnících vezeme všechny věci na cestu společně s tábornickými potřebami a každý má přídavnou nádrž na 45 litrů. Dva z nás vezou extra nádrž, ze které tankujeme Vojtu (vírník s kameramanem). Takže natankujeme na obyčejné benzince a až Vojtovi dochází benzin přistaneme a dotankujeme jej z našich zásob. Další zastávku plánujeme na letišti, kde je nedaleko na dojezd benzinka a ubytování. To nám dává neobyčejnou svobodu volby cíle. Se všemi se domluvíme a malé slivovičky jako tradiční valašský dárek nám otevírají mnohé dveře a zjednodušují komunikaci. Jíme a pijeme co nám dají, nebo si necháme poradit místní obvyklé obyčejné jídlo a nápoje. Jsme Čechoslováci, což je znalým také sympatické. Národnostní třenice nemáme a na zásadních věcech se vždy dokážeme domluvit.

Cestování je prima, pojďte to zkusit s námi…

letejsnami.cz

Hlavní stránka

Domů

https://gyromotion.eu

gyromotiontour.com

Podpořte nás sdílením!

Facebook
Twitter
LinkedIn