Co s vírníkem, když to neletí. Aneb na východ do Kaluže

Už se vám někdy stalo, že jste natankovali tak špatný benzin, že to fakt neletělo?

Beru Pavla Valouška staršího (bývalý pětinásobný mistr Československa v Rally) a vyrážíme spolu na východní Slovensko. Jej vezu za kamarádem a já se těším na 11. ročník mezinárodného stretnutia motorových paraglidistov v obci Kaluža na Zemplínské šíravě.

Cestou se stavujeme za kamarády na Liptovské Maře a Aleš mě vezme do svého Foxe na plovácích na výlet nad Maru a nechá mě opět zkusit vzlet a přistání z vody. Naposledy jsem s letadle z vody létal se čtyrmístnou amfibií (vyrobenou v ruské Samaře) v Bělorusku u Slavomíra. S Alešem řídím z pravé strany, přece jen mi poslední roky ve vírníku lépe vycvičily pravou ruku a překvapivě nás 80 koňovka Rotax dostává snadno z vody. Potom natankuji na benzince do kanystrů a doplním 2/3 nádrže, prolétneme se s Alešem ve skupině nad přehradou a já pokračuji dál směr Chopok. Už při stoupání na Jasnou se mi chod motoru nezdá. Hřeje se a netáhne. Vracím se tedy do údolí a tady se při letu v horizontu zase vše chová normálně. Mířím tedy do Hrabušic na letiště za Štefanem. U něj se chci podívat proč to nechce letět jak má a popřípadě vyčerpat a vyměnit benzin. Toto podle příznaků s Pavlem shodně diagnostikujeme jako možnou příčinu.

Hlásíme se do CTR Tatry a stačí přeletět poslední zalesněné kopečky a jsme v údolí pod Slovenským rájem. Tady se ale motor už rozhoduje vynechávat a kuckat úplně. Hlásím řídícímu přistání do terénu a rychle se rozhoduji pro mírně svažitou louku. Využívám výhody vírníku při přistání s minimálním výběhem a my hladce dosedáme asi 2 kilometry od obce Šuňava nedaleko tatranské Štrby. Přejezd přes les je tedy opravdu off road. Alespoň tedy pod dohledem zkušeného soutěžáka testuji Gyromotion svého Calidusu v prozatím neznámých podmínkách.

Dále už je to brnkačka. Pavel okolí skvěle zná z Rally Tatry, kterou tu naposledy před dvěma lety absolvoval jako doprovod svého syna (Pavel Valoušek jr. ji předloni vyhrál). Na pumpě vytankujeme starý a nelijeme nový benzin (díky za pomoc Roberte), přespíme ve Štrbě a druhy den přejedeme zbylých 15 kilometrů po cestě na mezinárodní letiště LZTT do Popradu. V hangáru Aeroklubu zkontrolujeme ostatní a nejprve na letišti ve Stredě nad Bodrogom vysazuji Pavla a potom už konečně dorazím na sraz v Kaluži.

Kamarádi mi ještě pomohou vyčistit palivový filtr a potom už se můžeme naplno věnovat všem místním radovánkám. Plavání v Zemplínské šíravě, paramotorovým a vírníkový kabrio výletům po okolí, výjezdu na Vihorlat na elektromotorkách a večerní pohodě na kytarovém večírku. Na závěr už jen poděkovat Jožovi a ostatním kamarádům ze Slovenska za opět hezké a pohodové setkání.

Podpořte nás sdílením!

Facebook
Twitter
LinkedIn