Na náměstí do Krakowa vírníky Gyromotion

Rynek Główny v Krakově je jedno z největších náměstí v Evropě. To jsem nevěděl. Taky jsem nemel tušení o existenci Muzea polského letectví v Krakově s 200 exponáty a neznal jsem ani letiště nedaleko centra, uprostřed města Rakowice Czyzyny, u nějž se muzeum nachází.

To vše ovsem změnil jeden telefonát od Martina. Pozval mě na výlet právě sem a takové pozváni se neodmítá. Obzvláště když na přistání na tomto letišti a vjezd do muzea už jeho polsky kamarád Darek vyřídil nutné povolení.

Den před odletem to letadlo, které mělo letět s námi kvůli počasí vzdává. Tak s Maťkem dvěma vírníky, bereme na palubu fotografy a piloty Martina a Kamila a hezkým podzimním počasím ( to jsme na tuto cestu opět objednali nahoře) letíme přes Beskydy do Polska. Řídící na Krakov věž nás poušti přímo, takže hurá přes město. Fotíme si Zámek v Przegorzały , Královský hrad na Wawelu na břehu Visly i už vzpomínané Hlavní náměstí. Také několikrát obkroužíme letiste EPKC Czyzyny. Bylo za války využívání jako výcviková základna německé Luftwaffe a po válce byla větší část zastavěna. Zůstala jen část dráhy, kam přistáváme. Pojíždíme do muzea před hlavní budovu a tady našim průvodcům vysvětlujeme, že opravdu můžeme legálně jezdit po cestách. Tak nám otevírají bránu a my se kromě tankováni ještě chystáme stavit na vzpomínané Hlavní náměstí na kávičku. S policejní kontrolou na takovém místě je třeba počítat. Kontrila dokladů proběhla korektně a v klidu. Po návratu věnujeme dvě hodinky prohlídce muzea a potom už opět startujeme na cestu zpátky domů.

Pobaví mě řídící na věži v Krakově, který se mě po rádiu ptá, jestli jsme přistávali na náměstí. Spokojí se s vysvětlením, že jsme legální vozidla a do centra jsme dojeli. Asi se foto z našeho výletu bleskurychle dostalo až k němu do ruky.

Hezký výlet, výhledy a zážitky. Martine až budeš mít další nápad, jsem zase k dispozici.

Podpořte nás sdílením!

Facebook
Twitter
LinkedIn