Světový rekord ustanoven

První letošní letový sraz jsme si dali hned v dubnu po zimním spánku, u příležitosti desetiletého výročí vírníkové školy FLYWAY (oficiální vznik byl 8.3.2012, i když intenzivní přípravné činnosti samozřejmě předcházely). Řekli jsme si, že nejlepší oslava bude s našimi kamarády piloty společným letem, a tak Sylva poslala těsně po zimním školení pilotů pozvánku. Čekali jsme s napětím, kolik se nám vrátí odpovědí a naši absolventi nezklamali – postupně nám přišlo přes čtyři desítky kladných odpovědí. A i když někteří nakonec nemohli přiletět, sešlo se přes čtyřicet strojů s jednotlivci nebo dvojicemi.

V sobotu 23.4. to už od rána v denní místnosti pěkně vřelo a v jedenáct na brífinku nebylo pro samého pilota nebo pilotku kam šlápnout.  Někteří nakukovali dveřmi z vedlejší místnosti a i kamera musela zůstat venku. O půl dvanácté už všichni přešlapovali u vzorně seřazených strojů s letovými pokyny v rukou, reportéři točili své rozhovory a nováčků se postupně zmocňovala lehká nervozita.

Těsně před dvanáctou už stály první stroje po dvojicích na taxiway C a přesně ve dvanáct odstartoval na dráze 06 první stroj. Plánovali jsme velký okruh nad Zlín a zpět do Přerova v jedné dlouhé řadě, což se podařilo a po necelé hodině letu šly první posádky na přistání. Poslední, čtyřicátá třetí posádka dosedla před půl druhou a komisař české knihy rekordů nám mohl gratulovat.

Odpoledne jsme se posilnili výborným guláškem, k němu chutnalo výborné pivo a všichni si na sluníčku v závětří vyměňovali zkušenosti a dojmy z letu. Některé posádky odlétaly, ale poměrně hodně vydrželo do podvečerní Pavlovy, Matúšovy a Lutzovy besedy o létání na jihu Afriky. Zábavu ještě povzbudila lehce improvizovaná kapela s třemi profíky v základu a třemi doplňkovými muzikanty okolo. Program pokračoval do pozdních nočních hodin a kolem čtvrt na pět odešli spát i poslední vytrvalci.

I díky velmi hezkému počasí se den velmi vydařil a jsem zvědav, zda nám vyjde lehce optimistický odhad jednoho sta vírníků ve vzduchu za dalších deset let. Děkujeme především všem zúčastněným a těšíme se na další lety.

Lubor

(reportáž v TV Přerov  od 7:45min)

Podpořte nás sdílením!

Facebook
Twitter
LinkedIn